Mastercard ve Visa, kripto borsası Binance ile olan iş ilişkilerini sonlandırıyor.

Kripto borsası Binance, Mastercard ve Visa ile olan iş ilişkilerini kaybetmek üzere. Bu durum, geleneksel finansal kurumların, şirketin yoğun denetimlere tabi tutulduğu ve kripto sektöründe finansal uyumla ilgili daha geniş endişelerle karşı karşıya olduğu bir dönemde şirketle çalışmaktan kaçındığına dair bir işaret olarak yorumlanıyor.

Mastercard, Latin Amerika ve Orta Doğu’da Binance kart hizmetini durduruyor. Bu kartlar, müşterilerin kriptolarını kullanarak alışveriş yapmalarına olanak tanımaktaydı. Binance, bu gelişmeyi X hesabı (eski adıyla Twitter) üzerinden Perşembe günü açıkladı.

Binance Müşteri Desteği Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bu ürün, çoğu banka kartı gibi Binance kullanıcıları tarafından günlük temel harcamalar için kullanılmıştır, ancak bu durumda kartlar kripto varlıklarla finanse edilmektedir,” denildi. Şirket ayrıca, bu ürünü kullanan kullanıcıların sadece küçük bir kısmının (belirtilen pazarlardaki kullanıcıların yüzde 1’inden az) etkileneceğini ve bu kartların kullanımının 21 Eylül 2023 tarihine kadar devam edeceğini ekledi.

Mastercard ise bu ortaklığın sona ereceğini doğruladı ve bir sözcüsü, 22 Eylül’den itibaren Mastercard ve Binance’ın işbirliğiyle Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve Bahreyn’de sahip olduğu dört pilot Binance markalı Mastercard kart programının artık kullanılmayacağını belirtti. Mastercard sözcüsü, “Bu, kart sahiplerine Binance cüzdanlarındaki herhangi bir varlığı dönüştürme fırsatı sunar” dedi ve “Başka hiçbir kripto kart programına etkisi yoktur.”

Benzer şekilde, Visa da Binance ile olan kart ortaklığını sonlandırdı. Visa, Temmuz ayından itibaren Avrupa’da yeni ortak kartlar çıkarmayı bıraktı.

Bu gelişme, finansal hizmetler sektörünün kripto paralara genel olarak nasıl tepki verdiğinin bir işareti olarak karşımıza çıkıyor. Mastercard, son yıllarda kriptoya daha olumlu yaklaşmıştı.

Mastercard, Binance ile olan işbirliğini sonlandırma kararının, “dijital varlıkların etkinleştirilmesi ve güvence altına alınması konusundaki daha geniş taahhüdümüze hiçbir etkisi olmadığını” belirtti.

Binance, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ticaret İhtiyatlıları Ticaret Komisyonu (CFTC) dahil olmak üzere düzenleyicilerden yoğun bir şekilde tepki alıyor. SEC, Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya 13 ayrı suçlamada bulundu. Şirketin müşteri paralarını Binance’nin kendi fonlarıyla karıştırdığı iddia edildi. Binance ise suçlamaları reddediyor.

Şirket yakın zamanda SEC’e karşı bir koruma emri dosyaladı ve düzenleyicinin bilgi taleplerinin “aşırı geniş” ve “haksız bir şekilde yüklü” olduğunu iddia etti.

Geçtiğimiz hafta, Checkout.com’un Binance ile çalışmayı bıraktığı bildirildi ve bu kararı, “ilgili yargı yerlerindeki düzenleyici eylem ve emirlerin raporları”, “iş ortaklarından gelen soruşturmalar” ve şirketin kara para aklama, yaptırımlar ve uyumluluk kontrolleri konusundaki endişeler nedeniyle aldığı belirtildi.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.