2023’ün ilk üç çeyreğinde kripto şirketleri, itibarlarını güçlendirmek ve düzenlemelerle ilgili uygun çerçeveyi oluşturmak için lobi çalışmalarına 18.96 milyon dolar harcadı, yeni bir harcama rekoruna doğru ilerliyor.

Kâr amacı gütmeyen araştırma kuruluşu OpenSecrets tarafından sağlanan verilere göre, kripto endüstrisi, şirketlerin itibarlarını düzeltmeye ve dostça yasaları ilerletmeye çalıştığı bir yılın ardından federal lobide yeni bir harcama rekoruna ulaşma yolundaydı.

Kripto şirketleri, 2023’ün ilk üç çeyreğinde lobide 18.96 milyon dolar harcadı, bu rakam 2022’nin aynı dönemindeki 16.1 milyon dolara kıyasla arttı. Geçen yılın çarpıcı bir şekilde çalkantılı geçen bir yıl olmasına rağmen (özellikle FTX kripto borsasının çöküşü), şirketler geçen yıl toplamda neredeyse 22 milyon dolar harcamıştı.

Coinbase (COIN.O), en büyük ABD kripto borsası olarak yine listenin başında yer aldı ve 2.16 milyon dolar harcadı. Onu Crypto.com’u işleten Foris DAX, Blockchain Association ve Binance Holdings takip etti.

“Amacımız, doğrudan politika yapıcılarla iletişim kurmak, ilişkiler kurmak ve eğitim açığını kapatmak, makul bir düzenleyici çerçeve oluşturmaktır.” diyen Blockchain Association CEO’su Kristin Smith, bir açıklamada bulundu.

Kripto şirketleri, geçen yılki çöküşün ardından itibarlarını düzeltmek adına Washington’da genişliyorlar. Ayrıca, özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sektörün kurallarını ihlal ettiğini iddia ettiği bir dizi olay sonrasında büyüyen düzenleyici denetimle mücadele etmeye çalışıyorlar. Coinbase ve Binance’a haziran ayında jetonları kayıt ettikleri iddiasıyla dava açılmasının ardından lobi faaliyetleri arttı.

Sektör, SEC’nin spot bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamasını sağlamak için de çaba gösteriyor. Bu ürünün yaz aylarında önemli bir davada kaybetmesinden sonra ajansın bunu onaylayacağına dair umutlar, pazartesi günü bitcoin’in 20 ayın en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı oldu.

Crypto şirketleri, Temsilciler Meclisi’nde dostça yasaları ilerletmeye çalıştılar ve temsilciler meclisindeki bir komitenin temmuz ayında iki önemli yasayı geçirmesi, lobicilere göre kripto şirketlerine hangi mevcut finansal kuralların uygulanacağı konusunda netlik sağlamaya yardımcı olacak. Bu yasaların daha da ileri gitmemiş olmasına rağmen, kripto lobici baskısını artırmıyor. Coinbase, eylül ayında başlattığı bir çaba olan grassroots savunma kampanyasını, bir sözcüye göre önümüzdeki haftalarda daha fazla milletvekili toplantısı ile sürdürüyor.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.