Kripto piyasasında yaşanan ani düşüş ve DeFi sektöründeki sarsıntılar! Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto varlıkların son durumu hakkında detaylar.

Kripto piyasasında yaşanan ani düşüş ve DeFi sektöründeki sarsıntılar! Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto varlıkların son durumu hakkında detaylar.

Bitcoin ve diğer kripto paralar, Cumartesi günü neredeyse %10 düşüş yaşadı. Büyük dijital varlık olan Bitcoin’in fiyatı, kısa bir süreliğine 62.000 doların altına düştü, ancak basına ulaşıldığında yaklaşık 64.000 dolar seviyesine toparlandı. Diğer büyük dijital varlıklar da benzer düşüşler yaşadı. Ethereum (ETH) %7 düşerek 3.000 doların hemen altına geriledi. BNB (BNB) %9 ve solana (SOL) %12 oranında değer kaybetti. CoinGecko’ya göre, bu süre zarfında işlem hacmi arttı.

DeFi Sektöründe Sert Daralma

Piyasa kaosunun bir sonucu olarak merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü özellikle sert bir şekilde etkilendi. Depresif fiyatlar, likidasyonları zorladı ve bazı protokoller için kaos potansiyelini artırdı. Dikkatle izlenen protokollerden biri Ethena; Ethereum projesi USDe’nin, ABD dolarının fiyatını yansıtmak için inşa edilen bir “sentetik dolar”ın arkasındaki proje. Ethena, 2 milyar doların üzerinde depozito çekmeyi başardı, ancak USDe’nin bir dolarlık “sabitleme” yöntemini kullanıyor ve bu yöntem, bu tür olumsuz piyasa koşullarında denenmemiştir.

Piyasa Düşüşlerinin Nedeni Belirsiz

Cumartesi günü yaşanan piyasa düşüşlerinin nedeni net değil. Ancak eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, geçen hafta bir blog yazısında, ABD’de vergi ödemelerinin vadesinin 15 Nisan Pazartesi gününe denk gelmesi nedeniyle dolar likiditesinin düşeceğini ve bu durumun daha düşük fiyatlara yol açacağını yazdı.

Jeopolitik Gerginlikler de Etkili

Düşüşler, İran’ın İsrail’e karşı insansız hava araçları ve füze saldırıları başlatmasıyla da gerçekleşti. İran hükümeti, Suriye’nin Şam kentindeki konsolosluğuna yönelik bir hava saldırısını İsrail’e atfederek bu saldırıyı misilleme olarak nitelendirdi. Kripto piyasası fiyatları, İran’ın Birleşmiş Milletler’e bağlı X (daha önce Twitter) hesabının “mesele sonuçlandırılabilir” ifadesini kullanmasının ardından toparlanmaya başladı, ancak “İsrail rejimi başka bir hata yaparsa” “önemli ölçüde daha ciddi” bir saldırıya işaret etti.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.