IMF Başkanı Georgieva’ya göre, dijital merkez bankası paraları (CBDC), nakit yerine geçebilir ve finansal inovasyona katkıda bulunabilir.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, CBDC’lerin, özellikle kağıt paranın maliyetli olduğu adada yerel ekonomilerde ve daha gelişmiş ülkelerde potansiyel bir çözüm sunduğunu belirtti. Georgieva, Singapur Fintech Festivali’nde yaptığı konuşmada, CBDC’lerin dağıtımın maliyetli olduğu ada ekonomilerinde kağıt paranın yerini alabileceğini, daha gelişmiş ekonomilerde ise direnç sağlayabileceğini ifade etti. CBDC’lerin henüz uygulanma aşamasında olduğunu belirten Georgieva, bu alanda belirsizlik olmasına rağmen inovasyon için bir alan olduğunu ve geri dönmenin zamanı olmadığını söyledi. Ayrıca, CBDC’leri ve ilgili ödeme platformlarını gelecekte kullanıma sunmak için kamu sektörünün hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

Georgieva, bu platformların sınırları aşan ödemeleri kolaylaştırmak üzere tasarlanması gerektiğini ve şu anda pahalı, yavaş ve sınırlı olan sınırları aşan ödemeleri iyileştirmeye odaklanması gerektiğini ekledi. Bank for International Settlements (BIS) gibi finansal kurumlar, ülkelerin CBDC’leri desteklemek için ilgili yasaları oluşturmasını talep etmiş olsa da, büyük jurisdiksiyonlar henüz bunları çıkarma konusunda bir karar vermedi. Georgieva ayrıca, CBDC’lerin finansal inovasyonun merkezi olacağını ve özel sektörün bu paraları pazara sunmak konusunda önemli bir rol oynaması gerektiğini de vurguladı.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.