G7 ülkelerinin politika yapıcıları, dijital piyasalarda rekabeti azaltabilecek gelişmelerin erken uyarı işaretlerini kolektif olarak tarayacakları konusunda anlaştı. Çarşamba günü yapılan açıklamada, bu kararın, G7’nin Hiroşima, Japonya’da düzenlenen Rekabet Otoriteleri ve Politika Yapıcıları Zirvesi’nde dijital piyasalardan kaynaklanan endişeleri ele alan toplantı sonrasında geldiği belirtildi. ABD Adalet Bakanlığı Rekabet Dairesi ve Federal Ticaret Komisyonu da zirveye katıldı.

Açıklamada, “Bu bağlamda, G7 rekabet otoriteleri ve politika yapıcıları, pazarların dengesini bozabilecek veya rekabeti azaltabilecek davranış veya pazar faktörlerinin erken uyarı işaretlerini belirlemek ve gelecekte rekabet endişelerine neden olabilecek temel teknolojileri ve konuları belirlemek için geliştirilmiş yeteneklerini kullanıyorlar” denildi.

Dijital piyasaların rekabet endişeleri yaratabileceği ifade edilen açıklamada, “Ağ etkileri, ölçek ekonomileri, dijital ekosistemler ve büyük miktarda veri birikimleri ile karakterize edilen pazarlar, giriş engellerini artırma veya yaratma, eğilim ve hakimiyet oluşturma eğiliminde olabilir” ifadelerine yer verildi.

G7, özellikle yeni teknolojilerin rekabet dengesini değiştirebileceğini ve daha küçük bir grup şirketin daha büyük bir pazar hakimiyetine yol açabileceğini belirtti. Toplantı, politika yapıcıların gelecekte oluşabilecek zararı önlemek için hızlı ve orantılı önlemler alabilmeleri için yeni teknolojileri anlamalarının önemli olduğu sonucuna vardı.

“Araştırıcı yapay zeka (AI), blok zinciri ve metaverse gibi yeni teknolojilere olanak tanıyan dijital ekonominin evrimiyle birlikte, bu teknolojileri geliştiren veya kullanan bazı işletmelerin hızla büyümesine izin veriyor” denilen açıklamada, toplantıda OECD tarafından hazırlanan dijital piyasalar için yeni kuralların bir envanteri ve bu envanterle birlikte okunması amaçlanan bir analitik not olmak üzere üç belge üretildiği ifade edildi.

Katılımcılar, zamanında uygulama ve düzenleme önlemleri almak için hukuki reformlar, politika ilerlemeleri, kurumsal değişiklikler ve uygulama gelişmelerine dair güncellemeleri paylaşma taahhüdünde bulundu.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.