Bitcoin vadeli işlemlerde açık pozisyonlardaki hakimiyeti, iki ay önce neredeyse %50 olan seviyeden %38’e geriledi.

2023’ün sonuna yaklaşılırken kripto yatırımcıları, alternatif kripto paralara yöneliyor.
Bitcoin ile bağlantılı aktif vadeli işlemlerle ilişkilendirilen dolar değeri, şu anda 30.45 milyar dolarlık piyasa genelindeki vadeli işlemler açık pozisyonunun %38’ini oluşturuyor. Bu, Coinalyze tarafından takip edilen verilere göre en az iki yıldır görülen en düşük seviyedir.

Coinalyze, vadeli işlemlerde BTC’nin hakimiyetindeki düşüşü açıklarken, “Görünüşe göre şimdi ‘tüm’ para altcoinlere gidiyor” dedi. Veriler, genellikle dikkate değer bir Bitcoin yükselişinin ardından gözlemlenen kripto piyasasındaki yenilenmiş risk iştahını gösteriyor.

Bitcoin, 1 Ekim’den bu yana %60’ın üzerinde bir artışla 43.100 dolara yükseldi. Bunun başlıca nedeni ise Hazine getirilerindeki azalma ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yakın zamanda bir veya daha fazla spot BTC ETF’sini onaylama beklentileriydi. Yazı yazıldığı sırada BTC’nin yıllık bazda artışı %161’di ve ikinci büyük kripto para olan ether %88 daha yüksek işlem görüyordu. BTC’nin vadeli işlemlerde açık pozisyonlardaki hakimiyeti, ekim ayının sonlarından bu yana neredeyse %50’den %48’e geriledi. ETH’nin hakimiyeti neredeyse %21 seviyesinde sabit kaldı, altcoin’lerin payı ise %32’den %41’e yükseldi.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.