Bitcoin fiyatı, raporla ilişkilendirilen ETF reddiyle değil, tipik piyasa dalgalanmasıyla aşağı yönlü hareket etti. Kripto dünyasında olağan fiyat değişimleri.

Bitcoin’in spot borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunun reddedileceği iddiasının, BTC’nin 42.000 doların altına düşmesine neden olmadığını söyleyen bir avukata göre, kripto varlıklarda meydana gelen ani fiyat düşüşünün ardında bu iddia bulunmuyor.

Bitcoin, 3 Ocak’ta 15. yıl dönümünü kutlarken, son BTC fiyatındaki düşüşün, Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verilerine göre piyasayı neredeyse %9 oranında etkilediği görülüyor. İstatistik kaynağı CoinGlass, günün güncel uzun pozisyon likidasyonlarını 514 milyon dolar olarak belirtiyor.

Bu hareket, uzun ve açık faizleri temizlerken, kripto finans hizmetleri platformu Matrixport’un bir raporu eşlik etti. Raporda, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), spot ETF’yi reddedeceğini öne sürüyor. Raporda, “ETF, kripto alanının genel olarak patlamasına olanak tanıyacaktır, ve Gensler’ın Aralık 2023’teki açıklamalarına dayanarak, bu endüstrinin daha katı uyumluluğa ihtiyaç duyduğunu hala düşündüğünü belirtiyor. Politik bir bakış açısından, Bitcoin’i alternatif bir değer deposu olarak meşrulaştıracak bir Bitcoin Spot ETF’sini onaylama konusunda bir neden bulunmamaktadır” ifadelerine yer veriliyor.

Raportaj, hemen piyasada etkisini gösterse de, Matrixport ETF’nin neden ilk denemesinde başarısız olacağına dair somut kanıtlar sunamadı. SEC’nin onaylamak için penceresi 4 Ocak’ta başlayacak ve 10 Ocak’a kadar sürecek.

“Trend Doğrusal Gitmez” Olaya tepki gösteren tüccar, analist ve podcast sunucusu Scott Melker, firmanın perspektifinin arkasındaki mantığı anlamadığını söyledi. Diğerleri, günde görülen likidasyonların alışılmadık bir durum olmadığını ve aslında standart Bitcoin boğa piyasası davranışının bir parçası olduğunu savundu.

Haberi değerlendiren kripto odaklı avukat Joe Carlasare, “İnsanlar bir anlatıma aç olduğu için bilmem ama Bitcoin, ETF reddiyle ilgili saçma bir rapordan dolayı satılmadı. Doğrusu, hiçbir şey doğrusal gitmez ve likidite için kolay bir tutma almak için yapılan uzun pozisyon sıkıştırmasıdır. Kısacası, piyasa aşırı alımdaydı” diyerek abonelerine açıklamalarda bulundu.

Bu arada Matrixport, bir reddin gerçekleşmesi durumunda sadece mütevazı bir düşüş beklediğini öngörüyor. Rapor, “Eğer SEC tarafından herhangi bir reddedilme olursa, ekstra 5.1 milyar dolarlık uzun vadeli Bitcoin vadeli işlemlerinin çoğunun kaldırılmasını beklediğimizden, kademeli likidasyonları görebiliriz. Bitcoin fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yüzde -20’ye kadar düşmesini ve 36.000 ila 38.000 dolar aralığına geri dönmesini görebiliriz” şeklinde devam ediyor.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.