Bitcoin ve lüks saat fiyatlarındaki değişim! Kripto piyasasında yükselen Bitcoin, lüks saatleri solluyor. ETF etkisi ve piyasa dinamikleri haberimizde!

Bitcoin ve lüks saatler arasında ortak olan bir şey varsa, o da kıtlıktır. Bitcoin ve lüks saatlerin fiyatları, 2023’ün ikinci yarısında kripto piyasasını saran spot ETF iyimserliği öncesi pozitif bir korelasyona sahipti. Lüks saatler ve kripto arasındaki ilişki hakkında çok şey yazıldı.

Her ikisinin fiyatları da Covid yıllarında merkez bankaları ve hükümetlerin ekonomiye rekor miktarda kolay ve ucuz para pompalamasıyla yükseldi ve kripto tüccarları zenginlikleriyle bir şeyler almak istiyordu. (WatchCharts.com)’un verilerine göre, mutlak fiyat zirvesi, 2021 boğa piyasasının sonu ve 2022 kripto durgunluğunun başlangıcında geldi. Beklendiği gibi, birçok tüccar zirvede nakit çıkışı yapıyor ve başka varlıklara geçiyordu. 2023’ün büyük bir kısmında, lüks saatlerin fiyatları ile CoinDesk 20, en büyük dijital varlıkların bir endeksi, paralel bir şekilde hareket etti. Ancak 2023’ün üçüncü ve dördüncü çeyreğinde bitcoin borsa işlem fonu (ETF) etrafında bir heyecan, CoinDesk 20’yi yukarı yönlü itti.

ABD SEC bu ayın başlarında 11 spot bitcoin ETF’sine onay verdi. Düzenlenmiş bir Hong Kong borsası olan VDX’in Araştırma Başkanı Greta Yuan, ETF sayesinde bitcoin’in sahip olduğu kurumsal ilgiyi -ve saatlerin eksikliğini- başka bir fiyat artışı nedeni olarak gösteriyor. “Bitcoin, esasen dijital altın olarak biliniyor, bu nedenle geçen yıl lüks saatlere göre değerini daha iyi koruduğuna şaşırmamak gerek” dedi. “Piyasa son zamanlarda 42K’nin üzerine çıkarak, yatırımcılardan dip almak için güçlü talep gösteriyor.” Bu arada, küresel para sıkılaşmasının lüks saat fiyatları üzerinde devam ettiğini belirtti. “Lüks varlık spekülatif ticaretin azalması ve sıkı para politikası nedeniyle kısmen düştü” diyerek Morgan Stanley analistleri, Ocak ayında lüks saat fiyatları hakkında bir raporda yazdı.

Watch Charts’in kurucusu Charles Tian, “Fiyatlar 2023’ün 4. çeyreğinde ve Aralık 2023’te nispeten stabil olmasına rağmen (muhtemelen tatil alışveriş eğilimlerinden etkilenmiştir), toplam stokun yaşı ve toplam arz gibi genel piyasa sağlık göstergeleri tarihsel olarak yüksek kaldı” diye belirtti ve CoinDesk’e bir not gönderdi.

Crypto karşıtları her bitcoin fiyat düşüşünü, onun kullanışsızlığının bir kanıtı olarak gösterebilir, ancak ContentFi Labs’ın COO’su Nick Ruck, saatlerin kullanışsızlığını sorguluyor. “Yatırımcılar, saatlerin boş vaatlerine nihayet yetiştiler” dedi ve bir notta ekledi: “Saat takanlara zamanı bildirme benzersiz satış noktaları, modern teknoloji olan cep telefonları tarafından uzun süre önce değiştirildi.”

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.