Türkiye ve Nijerya’da yaşanan yüksek enflasyon ve yerel para birimlerinin değer kaybı, Bitcoin’in yerel para birimi cinsinden tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasına neden oluyor.

Bitcoin, yerel fiat paralarının hızla değer kaybetmesi ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle Türkiye ve Nijerya’da tüm zamanların en yüksek fiyatlarına ulaştı.

Son fiyat artışları, verilere göre Bitcoin’in Türk lirası ve Nijerya Nairası karşısındaki fiyat zirvelerini aştığını gösteriyor. Cuma sabahı itibariyle Bitcoin, yerel para birimi cinsinden %30’a kadar olan aylık kazançları genişleterek Türk Lirası (TRY) karşısında 960.000 ve Naira (NGN) karşısında 27.4 milyon olarak işlem gördü.

Yerel kripto borsaları, son 24 saat içinde CoinGecko’ya göre toplamda 40 milyon dolarlık Bitcoin işlemi gerçekleştirdi. Bu rakam, yerel borsalarda işlem yapanların yanı sıra Binance veya Coinbase gibi küresel borsalarda işlem yapanları içermeyebilir.

Nijerya Nairası son bir ayda %0.45, son altı ayda ise %45 değer kaybederken, Türk lirası son bir ayda %2.9, son altı ayda ise %31 düştü. IMF tarafından yapılan bir araştırma, Nijerya’da enflasyon oranlarının 2022’ye göre %25 arttığını, Türkiye’de ise %51 arttığını gösteriyor. Bu durum, Bitcoin gibi algılanan bir fiat alternatifine olan talebin artmasına neden olmuş olabilir.

Türkiye ve Nijerya, oldukça büyük bir kripto benimseme oranına sahiptir. Analiz firması Chainalysis’in Eylül ayındaki bir raporu, merkezi olmayan finans (DeFi) ve kripto ticaret faaliyetlerine katılan kullanıcılar açısından Nijerya’yı Hindistan’ın ardından ikinci en aktif ülke olarak belirlemişti. Türkiye ise yirmi ülkenin yer aldığı listede on ikinci sıraya yerleşmişti.

ABD’de spot bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onayı beklentileri, geçtiğimiz hafta kripto yatırımcıları arasında coşku yarattı ve Bitcoin’i haftalık %20 kazanç ve neredeyse rekor düzeyde opsiyon aktivitesi ile sürükledi.

Birkaç aydır kaybolan fiyat volatilitesi, BlackRock’un önerilen Bitcoin ETF’sine bağlı bir işaret olarak algılayanların Bitcoin’i bu hafta başında birkaç saat içinde 35.000 dolara çıkarmasına yol açarak geri dönmüş gibi görünüyor.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.