Bitcoin işlem ücretleri düşüşte, madenciler satış baskısı altında. BTC fiyatı düşüş riski taşıyor. Madencilerin geleceği nasıl şekillenecek?

Bitcoin’in (BTC) ortalama işlem ücreti, yarılanma sonrası Runes-led yükselişini tersine çevirdi. Analistler, ücretlerin düşmesi ve BTC fiyat rallisinin durması nedeniyle madencilerin satış baskısı yaşayabileceğini belirtti.

Bitcoin madencileri, 19 Nisan’daki ödül yarılanmasından önce coin envanterlerini azalttı. Blockchain kullanımı ucuzladıkça madencilerin geliri sıkışıyor ve bu eğilim yeniden başlayabilir.

“Yarılanmadan sonra günlük ortalama ağ ücretleri yükselerek bazı madenci acılarını hafifletti. Ancak, Runes protokolüne olan kullanıcı akınının soğumasıyla ücretler düştü,” diye belirtti Kaiko analistleri “Reality Bites for Miners” başlıklı haftalık notlarında. “Son düşüş, madencilerden satış baskısına yol açabilir,” diye eklediler.

Bitcoin’in fiyatı, uzun süredir faaliyet göstermeyen kripto borsası Mt.Gox’un 9 milyar dolarlık ödeme yapması ve madencilerden gelecek olası satış baskısıyla zaten aşağı yönlü risklerle karşı karşıya. Bu durum, BTC’nin durumu daha da kötüleştirebilir.

Bitcoin madencileri, gelirlerini iki kaynaktan elde eder: blok ödülleri ve işlem ücretleri. Madenciler, blockchain’e yeni bloklar eklediklerinde sabit miktarda BTC ödülü ve işlemleri bloklara dahil ettiklerinde işlem ücreti alırlar.

Geçen ayki yarılanma, blok başına coin üretimini 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürdü ve madenci kârlılığındaki negatif etkinin telafisini işlem ücretleri ve bitcoin fiyatına yükledi.

İlk başta, ortalama işlem ücreti işbirliği yaptı ve yarılanmadan hemen sonra 0.0003 BTC’den 0.00199 BTC’ye altı yılın en yüksek seviyesine fırladı. Bu artış, traderların Bitcoin blockchain’i üzerine token kazımak için Runes protokolünü kullanmaları nedeniyle gerçekleşti.

Ancak, Runes’in neden olduğu şekerleme etkisi kısa sürdü ve ortalama ücret hızla yarılanma öncesi seviyelere düştü. Salı itibariyle, ortalama işlem ücreti 0.000039 BTC’ye geriledi.

Bitcoin’in fiyatı ise yarılanmadan bu yana %4’ten fazla düşerek 61,990 dolara geriledi.

“Yüksek ücretler, yarılanma sonrası madenci stresini bir miktar hafifletmişti, ancak şimdi madenciler düşen madenci ödüllerinin baskısını hissetmeye başlıyor,” diye belirtti Kaiko. “Yarılanma, genellikle Bitcoin madencileri için bir satış olayıdır çünkü yeni blok oluşturma süreci önemli maliyetler gerektirir ve madencileri maliyetlerini karşılamak için satış yapmaya zorlar.”

An itibariyle, madencilerle ilişkili cüzdanlarda 1.805 milyon BTC ($111.5 milyar) bulunuyor. 10x Research başkanı Markus Thielen, önümüzdeki aylarda madencilerin yaklaşık $5 milyar değerinde BTC likide edeceğini öngörüyor.

“Fiyat yükselmediğinde neden envanter tutsunlar?” diyen Thielen, bu görüşünü açıkladı.

Kripto borsası Deribit, X platformunda benzer bir gözlemde bulunarak, madenci kaynaklı bir düşüşte “ayı çağrı spread” adlı bir opsiyon stratejisini tartıştı.

“Bitcoin, düşük zirveler oluşturuyor ve azalan gelirler ve ücretlerle karşı karşıya kalan madenciler, varlıklarını satmak zorunda kalıyor. Bu piyasayı yönlendirmek isteyen traderlar için Ayı Çağrı Spread stratejisi uygun bir yaklaşım olabilir,” dedi Deribit.

Ayı çağrı stratejisi, piyasaya orta derecede düşüş eğiliminde bakıldığında kullanılan iki bacaklı bir opsiyon stratejisidir.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.