Bitcoin balina sayısında artış var! Yatırımcılar karlarını realize ederken rallinin seyri ne olacak?

Kaiko tarafından izlenen cüzdan verilerine göre, on-chain bitcoin balinalarının yani milyonerlerin büyümesi yavaşlıyor. Bu yavaş büyüme, yatırımcıların karlarını realize etmesi gibi çeşitli faktörleri işaret ediyor.

Bu yıl başlayan bitcoin boğa koşusu, uzun zamandır beklenen spot borsa işlem fonlarının (ETF’ler) Wall Street tarafından benimsenmesiyle karakterize ediliyor. Ancak, ralli, 2020-2021 yükseliş trendine kıyasla “milyonerler” üretme hızında daha yavaş bir tempoda gerçekleşiyor.

Piyasa değeri açısından önde gelen kripto para birimi bu yıl yüzde 70 artarak 72.000 doların üzerinde yeni rekor seviyeler belirledi. Bu ralli, geçen yılın sert ayı piyasasının dip noktalarından yüzde 155 yükselmesinin ardından geldi.

Paris merkezli Kaiko tarafından izlenen verilere göre, günlük olarak 1 milyon dolar değerinde bitcoin’e sahip olan, yani milyoner cüzdanlarının sayısı 2.000’in altında kalmış durumda. Bu, son boğa koşusuna kıyasla oldukça düşük bir rakam. Önceki boğa koşusunda günlük 4.000 milyoner cüzdan ve 2.000’den fazla 10 milyon dolarlık bakiyeye sahip cüzdan oluşturulmuştu.

Yavaş tempolu büyüme, boğa koşusunun hala erken aşamalarda olduğunu ve girişlerin zirveye ulaşmadığını gösterebilir. Bu sonuç, fiyatların, spot ETF’lerine sürekli girişler ve yaklaşan yarılanma kaynaklı arz azalması nedeniyle önümüzdeki aylarda 150.000 dolar ve üzerine çıkabileceği piyasa uzlaşısıyla uyumludur.

Kaiko’nun haftalık bülteninde, milyonerlerin büyüme hızındaki bu yavaşlama şu faktörlere bağlanmıştır: (1) Yeni sermaye henüz tam güçle gelmedi. (2) Büyük balinalar, BTC yeni zirvelere ulaştığında karlarını realize ediyorlar. (3) Balinalar, varlıklarını kişisel cüzdanlar yerine güvenlik görevlileri ile depoluyor olabilirler.

Son zamanlarda, piyasa fiyatının yüzde 2’sine kadar olan likiditenin alım ve satım tarafındaki fark, genellikle beş katına kadar genişlemiş durumda. Bu durum, yatırımcıların, rekor seviyelerde karlarını realize etmeyi hedeflediklerini gösteren satış tarafındaki limit emirlerinin biriktiğine işaret ediyor.

eniyikripto.com © 2023 Tüm hakları saklıdır.